Electro-Voice EVID C10.1 10-Inch High-Power Ceiling Subwoofer - Pair
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
20
quantity
Product details
Category
The Electro-Voice EVIDC10.1 10-Inch High-Power Ceiling Subwoofer - Pair is a complete low frequency ceiling subwoofer package. The EVIDC10.1 is designed to augment the low frequency response ofany EVID ceiling speaker. The package consists of a bezelassembly, grille, rear enclosure, 10-inch loudspeaker andinternal line-matching transformer. The EVID C10.1loudspeaker utilizes a 2nd order crossover network to provide the correct bandpass frequency response for use with anyEVID Ceiling loud speaker. The C10.1 utilizes a transformerthat offers a selection of 7.5 (70-V only), 15, 30 or 60 wattsdelivered to the loudspeaker system using either 70-V or 100-V lines, or 8 ohm bypass. Selection is via a convenient switch onthe front baffle. The perforated grille is finished in semi-glosswhite powder-coated enamel. The baffle and bezel areconstructed from UL 94V-0 rated ABS. The rear enclosure isconstructed from zinc-plated, heavy gauge steel. The rearenclosure, with fiberglass damping material, provides anoptimum internal volume for extended low-frequencyperformance. A rear cover, with provisions for a junction box fitting, provides access to a 4-pin terminal block that allowsdirect connection to the speaker with 12 gauge wire andprovides full-range pass through to additional speakers. A tilebridge is included for safe suspension of the C10.1 ceilingsystems in a drop ceiling that uses mineral wool, or other fiberbasedceiling tiles. The EVID line of ceiling speakers has beendesigned to work together as a complete system in a widerange of different ceiling constructions. They provide widedispersion, high-efficiency, high-maximum output, ease ofinstallation, and wide-range reproduction of music.
Key Features
  • 10" High-Excursion Transducer for extended LF
  • Low Pass Network with Overload Protection
  • Front Baffle Wattage Tap Adjustment
  • Integrated low loss matching transformer allows for either 70v/100v or 8-ohm operation
  • Includes tile bridge and mounting ring for easy installation
  • Integrated ported enclosure for extended bass response
  • UL and CE listed
Technical Specs
Frequency Response (-10dB)
45Hz – 150Hz
Coverage (Conical)
180°
Power Handling
100W Cont./400W Peak
Sensitivity (SPL 1W/1m)
94dB
Max. Calculated SPL
114dB Cont./120dB Peak
Impedance
8 ohms nominal (transformer bypass)
Network
12dB/oct
LF Transducer
10in. (200mm)
Transformer Taps
70V: 7.5, 15, 30, or 60W
100V: 15, 30 or 60W
Bypass: 8 ohms
Connectors
Phoenix type removable, with screw terminals and “loop-thru”, accepts 12 GA wire
Enclosure Material
Baffle – UL 94V-O rated ABS
Backcan – Zinc Plated Steel
Grille
Perforated Powder Coated Steel with Safety Tether
Support Hardware
Tile Bridge, Backing Plate Support, Cutout Template, Paint Shield
Dimensions (H x Dia.)
11.9” x 12.6” (303mm x 320mm)
Cutout Size
12.625” (322mm)