RK2511ALR DC Low Resistance Tester 0.01mΩ-200KΩ with Handler Interface RS232 Interface
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
RK2511AL/BL series uses 0.8 inch high light digital tube display, all English keys and indicators, so that the instrument display more clear, simple operation interface. Automatic range test circuit, full electronic switch design, can instantly complete the switch from the highest range to the lowest range. Automatic sorting is standard.
  • Test resistance range: 0.01mΩ-200.0KΩ; Test accuracy: 50mΩ range 0.1%±5 words 500mΩ range 0.1%±3 words 5ω, 50Ω, 500Ω, 5kΩ range 0.1%±2 words, 50kΩ range 0.1%±3 words 200kΩ range 0.1%±5 words
  • Speed:slow 3 times per second fast 10 times/sec;Measuring mode:automatic, hold;Screen:0.8 inch 4 digit tube;Calibration:short-circuit zero at full scale;Messages:pass, pass, fail;Interface:HANDLER INTERFACE,RS232 INTERFACE;Test side:4 Terminals testing;Humidity:0°C-40℃,≤75%RH;Power supply:100V-121 V,198V 242V,47.5-63Hz;Fuse specifications:0.5A 250V 1A 110V slow melt;Power consumption:≤15VA;